Hotel Senátor (pobočka Děčín) v Děčíně hodnocení
Děčínský zámek a Růžová zahrada | Hotel Senátor

Děčínský zámek a Růžová zahrada

Děčínský zámek patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech – v Ústeckém kraji se řadí dokonce mezi nejnavštěvovanější památkové objekty. Tyčí se na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice a tvoří nádhernou dominantu našeho města. Během staletí sloužil jako opěrný bod českého knížete, vojenská pevnost či sídlo několika významných rodů. V novodobých dějinách se v jeho zdech vystřídala československá, německá, znovu československá a v letech 1968–1991 sovětská armáda. Dnes je děčínský zámek v majetku statutárního města Děčín, které ve spolupráci s dalšími subjekty usiluje o jeho postupnou rekonstrukci. Díky ní se zámku navrací jeho bývalá krása.

Zamek_5 Decin_22 Zamek_6 Slavnosti_1

Prohlídky zámku

V citlivě opravených prostorech se konají individuální a skupinové prohlídky, svatební obřady, koncerty, výstavy a další kulturní akce, je zde k vidění trvalá expozice pobočky Oblastního muzea Děčín, návštěvníci se mohou projít bývalým apartmá majitele zámku, potěšit se krásným výhledem na město a nechat se okouzlit neopakovatelnou atmosférou Růžové zahrady. Také zámecké nádvoří oživují v průběhu celého roku nejrůznější slavnosti. Nejvýznamnější z nich jsou Historický trh májový pořádaný každoročně v květnu, zářijové Slavnosti vína nebo vánoční zámecké trhy. Během léta zámek ožívá i v noci, a to při dobově inscenovaných večerních prohlídkách. Rekonstrukce areálu v současné době pokračuje rekultivací nádherných zámeckých zahrad a parku.

Růžová zahrada

Nejpřitažlivějším místem zámku je zcela jistě Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží. Prostor zahrady ohraničuje ze západní strany sala terrena s dochovanou freskovou výmalbou z roku 1678 a ze strany východní vznosný gloriet zdobený galerií barokních soch. Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii.

Decin_58 Decin_60

Vítáme Vás pojďte dál...

www.zamekdecin.cz


Zvětšit mapu
int(1)